Tour of the Dragon – Dračí závod – Interview s jediným Čechem, který ho ujel několikrát

Slávek pískatý ml. na trase závodu Tour of the Dragon

Slyšeli jste už o Tour of the Dragon? Jezdí se od roku 2009 v Bhútánu a jedná se o nejtěžší jednodenní závod horských kol na světě.

Během něj musí účastníci zvládnout za méně než šestnáct hodin 268 kilometrů jízdy přes čtyři vysokohorská sedla s převýšením přibližně 6 500 metrů. Není se čemu divit, že závod v průměru dokončí pouze polovina z nich.

Tour of the Dragon je nejtěžší jednodenní závod horských kol na světě
Jeden z úseků himalájského závodu Tour of the Dragon
(Foto archiv Slávek Pískatý, ml.)

Tuto událost zastřešuje jeho výsost princ Jigyel Ugyen Wangchuck (*1984), bratr současného krále. O Dračím závodu řekl:

„Záměrem Tour of the Dragon je jednak představit obyvatelům Bhútánu ježdění na horském kole jako zdravý způsob života a jednak představit Bhútán světu jako dobrodružnou destinaci. Mým cílem bylo vytvořit v království cyklistickou událost na světové úrovni. Jak už víte, Bhútán je považován za jednu z nejšťastnějších zemí na světě. Ale jak by mohl být šťastný bez sportu? Sport je neoddělitelnou součástí štěstí. Jedná se o velice důležitý nástroj na podporu národního štěstí, protože přispívá k fyzické i psychické pohodě. Už v mladém věku mohou sporty a hry pomoci vštěpit všechny hodnoty zahrnuté v Hrubém domácím štěstí jako je týmová práce, respekt, zodpovědnost, vůdcovství a soudržnost.“

Jeho výsost dračí princ Jigyel Ugyen Wangchuck se Slávkem Pískatým, ml.
(Foto archiv Slávek Pískatý, ml.)

Interview se Slávkem Pískatým, ml.

Jedním z účastníků a zatím jediným Čechem startujícím na závodu Tour of the Dragon byl i Slavomír Pískatý mladší. Absolvoval ho třikrát. Nejlépe se umístil jako pátý, což znamenalo nejlepší výsledek ze zahraničních účastníků. Slávek ale není jen nadšený adreanlinový cyklista. V letech 2011 až 2016 létal pro královskou leteckou společnost Druk Air v Paro. Slávek se se mnou podělil nejen o zážitky ze závodu, ale i z běžného bhútánského života.

Co je největším lákadlem na Tour of the Dragon? Proč stojí za to zažít déšť, jízdu za tmy, zimu, řídký vzduch?

Největší lákadlo je pro mě určitě to, že se jedná o nejdelší nonstop závod na horských kolech a navíc v Himálaji, co už je exotika sama o sobě. V Nepálu se jezdí delší závod, ale trvá asi 10 dní. Tohle je jednodenní nonstop zážitek.

268 km dlouhá Tour of the Dragon kde se překonávají 4 sedla ve výšce cca 3500 m.n.m.
Během 268 km dlouhé Tour of the Dragon se překonávají 4 sedla ve výšce cca 3500 m.n.m.
(Foto archiv Slávek Pískatý, ml.)

Co pro Tebe bylo v závodu nejtěžší?

Nejtěžší jsou první tři hodiny – druhé sedlo Yotung-la je vždy v mracích a dost pravidelně tam prší. Sjezd v noci (začíná se ve dvě hodiny ráno) v mracích, v dešti a bahně do města Trongsa je vysloveně „o hubu“. Fyzicky a také psychicky je náročné poslední stoupání do sedla Doču-La (3100 m.n.m.). Převýšení je víc než 2000 metrů, a to už máš v nohách přes 200 kilometrů. Ten kopec je nekonečný a je to fakt psychická zkouška.

Jak ses na takto těžký závod připravoval?

I díky tomu, že jsem byl pilotem Druk Air a lítali jsme vnitrostátní lety, tak mě kolega „hodil“ do Bhumtangu na východě země a já pak odtud jel do Paro na kole.

Slávkův tréning na Tour of the Dragon
Slávkův tréning na Tour of the Dragon. V centrálním Bhútánu ho vysadilo letadlo společnosti Druk Air, kde byl zaměstnán jako pilot a zpět do Thimphu dojel na kole.
(Foto archiv Slávek Pískatý, ml.)

Video se Slávkem Pískatým – otevřít.

Nyní už v Bhútánu nežiješ. Co Ti z něj schází a po čem se Ti naopak nestýská?

Určitě se mi nestýská po problémech s tekoucí vodou. Celkově byly v mnoha domech potíže s tlakem vody a často tedy ani voda netekla. To ale turisté v hotelu nepocítí. Turista také nepozná, jak náročné je sehnat řemeslníky na jakoukoliv opravu bytu. Bhútánci jsou přátelští, bohužel však často něco slíbí a nikdy se to nestane. Problematický byl trochu i internet, pak naprosto krkolomný a neefektivní systém víz pro rodinu, též pro pracující cizince a dlouhá cesta domů do Česka.

A po čem se mi stýská? Toho je strašně moc… Bhútán je prostě kapitola v mém životě, na kterou nejde zapomenout. Stýská se mi po přátelském kolektivu, kamarádech v práci a celkově po pohodové atmosféře. Stýská se mi po skvělém létání a super zkušenostech – takové komerční lítání jako je tam, není nikde jinde na světě… Stýská se mi i po čistém vzduchu, dobré viditelnosti a fascinující přírodě. Stýská se mi po rozmanitých cestách pro kolo a taky po cyklozávodech jako je Tour of the Dragon.

Slávek Pískatý, ml. v cíli Tour of the Dragon
Slávek Pískatý, ml. v cíli Tour of the Dragon
(Foto archiv Slávek Pískatý, ml.)

Více o nejtěžším jednodenním závodu horských kol na světě se dočtete na oficiálních stránkách TOUR of the DRAGON

Zuzana Odlevaková
Veterinářka, cestovatelka a publicistka, která navštívila Bhútán poprvé v roce 2016. Země ji učarovala natolik, že se vracela následující dva roky nejen jako turista, ale také jako host místní rodiny. Hned, jak to bude možné, vyrazí s vámi ráda i jako průvodkyně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů