Rozhovor s vědkyní, která v Bhútánu zkoumala roli ženských šamanek

Francoise Pommaret - Boží vyslankyně

Text: Alena Gurin Stará.
Foto: Lucie Dvořáková.
WHAT

Francouzská kulturní antropoložka Françoise Pommaret přijela začátkem července do Prahy přednášet o postavení žen v Bhútánu, o léčitelkách i buddhistických mniškách. Zároveň zde pokřtila první český překlad své knihy Boží vyslankyně. Bhútánu už věnovala několik knih a odborných prací, v nichž se zaměřuje na prolínání duchovního světa a historie se současností. Přednáší na univerzitách po celém světě, pracuje na bhútánské Královské univerzitě a aktuálně v zemi působí jako honorární konzulka.

Francoise Pommaret v pražském salonu Elegantní Česko přednášela o roli šamanek v bhútánské společnosti.

Jaké bylo téma vaší první práce o Bhútánu?

Byla o fenoménu delom – o šamankách, které se vrátily z pekla, z říše mrtvých a které fungují jako spirituální média ve svých vesnicích. Jsou šamankami, rádkyněmi, komunikují s duchy a zároveň provádějí obřady, dostávají se do transu. Často jsou to ženy citlivé, v mládí byly nemocné, extrémně silně cítí negativní myšlenky ostatních, vnímají znečištění. Ke svému poslání byly vybrány, být delom nebylo osobní rozhodnutí. Když jsem do Bhútánu v 80. letech na popud své profesorky vyrazila delom zkoumat, myslela jsem si, že se jedná o fenomén z minulosti. Byla jsem překvapená, že stále existují. Když jsem se je před deseti lety vydala znovu zkoumat se spoluautorkou knihy Divine Messengers, Stephanie Guyer-Stevens, bylo jich ještě o něco více. Každý nějakou delom znal.

Celý článek si můžete přečíst v časopise WHAT!

Lilia Khousnoutdinová a Francoise Pommaret u křtu knihy Boží vyslankyně v Praze.

Křtu knihy se účastnil i manžel Lilie, Karel Janeček

Knihu BOŽÍ VYSLANKYNĚ si můžete zakoupit na: https://shop.ecstatic.cz/knihy/bozi-vyslankyne/

Stephanie Guyer-Stevens a Francoise Pommaret – Boží vyslankyně – neznámý příběh bhútánských šamanek
Zuzana Odlevaková
Veterinářka, cestovatelka a publicistka, která navštívila Bhútán poprvé v roce 2016. Země ji učarovala natolik, že se vracela následující dva roky nejen jako turista, ale také jako host místní rodiny. Hned, jak to bude možné, vyrazí s vámi ráda i jako průvodkyně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů