Odkaz prince

Nadační Fond Šťastné Česko a Friends of Bhutan měli tu velikou čest přivítat na setkání 1. února bhútánského herce a režiséra Jamyang Jamtsho Wangchuk.

Jamyang se doposud nejvíce proslavil rolí jeho svatosti Dalai Lamy ve filmu „7 let v Tibetu“ s Bredem Pitem a navazuje na ní vlastní tvorbou jako režisér. Podělil se s námi o jeho vhled do Bhútánské kinematografie, vlivu na společnost a tradice.

Jamyang hovořil o svém filmu Gyalsey – odkaz prince. Jedná se o drama odehrávající se v současném Bhútánu, které je však úzce spjato s jednou z budhistických legend, které jsou pro Bhútán tak příznačné. Film pojednává o překonání vlastního utrpení spojené s touhou pomoci překonat utrpení všech ostatních. Osud svedl Jamyand a Sangay v lásce dohromady a učí je poznat pravou podstatu tohoto spojení.

Dozvěděli jsem se řadu zajímavých informací o současném Bhútánu, jeho změně z absolutní monarchie na konstituční a cestě od vlády krále k demokratickému uspořádání.

Jamyang hovořil o dvou setkáních,  která pro jeho život byla velmi inspirativní. První z nich bylo setkání s Bredem Pittem při příležitosti natáčení filmu 7 let v Tibetu. Druhé z nich bylo setkání s jeho svatostí Dalai Lamou. Jamyang se nám snažil svoji zkušenost přiblížit.

Diskuse byla intenzivní a velmi živá a rádi bychom Jamyangovi za ní poděkovali. Byl velmi laskav, že si našel čas mezi filmovým festivalem v Curychu a Biennale v Berlíně a vyrazil za námi do Prahy.Držíme mu v jeho tvorbě palce.

U nás ve Šťastném Česku vrcholí přípravy na druhý ročník Dne pro štěstí 2017. Vstupenky je možné zakoupit ZDE a v brzké době uveřejníme seznam letošních hostů. Naším heslem je Zastavit se, bavit se a pobýt a věříme, že spolu zažijeme super den.

Zuzana Odlevaková
Veterinářka, cestovatelka a publicistka, která navštívila Bhútán poprvé v roce 2016. Země ji učarovala natolik, že se vracela následující dva roky nejen jako turista, ale také jako host místní rodiny. Hned, jak to bude možné, vyrazí s vámi ráda i jako průvodkyně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů