Interview s vedoucím Správy parků a lesů Lhendupem Tharchenem

Interview s Lhendupem Tharchenem – vedoucím Správy parků a lesů a koordinátorem monitorovacího týmu pro tygry a sněžné levharty.

1. Jak rozsáhlé území zabírají národní parky v Bhútánu?

51,44 % země, což je téměř 20,000 km2, je vedeno jako chráněné území. Toto území zahrnuje 5 národních parků, 3 přírodní rezervace, 1 přísně chráněnou oblast a 8 biologických koridorů.

2. Pro jaké ohrožené živočichy je Bhútán domovem?

Přes to, že je Bhútán rozlohou malá země, má obrovský výškový rozptyl od 100 m. n. m. až nad 7000 m. n. m. s rozdílnými typy lesů.
Je domovem víc než 200 druhů savců včetně ohrožených druhů jako slon asijský, hulman zlatý, leopard obláčkový, tygr, levhart sněžný, takin bhútánský. Je taky domovem pro víc než 700 druhů ptáků včetně kriticky ohroženou volavku bělobřichou.

Hulman zlatý

3. Jaké jsou současné stavy velkých koček v Bhútánu?

Náš poslední výzkum odhaduje přibližně 103 tygrů a téměř 100 sněžných levhartů. Nové stavy tygrů budou známe v roce 2022 po celonárodním výzkumu začínajícím v říjnu 2021.

4. Jaké monitorovací a ochranné metody velkých koček používáte?

S monitoringem pomáhají pěší hlídky, fotopasti a rádio-obojky. Na ochranu máme vypracovanou strategii nulového pytláctví a soustředíme se taky na vzdělávání obyvatelstva a plánovaní ochrany přirozeného prostředí.

Levhart sněžný

5. Budu tě teď trochu škádlit, ale přes to, že si koordinátorem ochrany sněžných levhartů, prý si neměl to štěstí je na vlastní oči ještě vidět.

Koordinuji tým lidí, kteří levharty monitorují a nasazují jim sledovací obojky. Sledoval jsem minulý podzim rádiový signál jednoho z nich a dostal se asi 100 metrů od něj. Byl jsem nad srázem, ale signál byl pod ním. Během několika minut jsem signál úplně ztratil a levharta nezahlídl. Byla to největší šance ho vidět. Můj problém, tedy nebude jenom o chybějícím štěstí, ale taky o pozorovacím talentu v terénu. To že tady levharti jsou, ale dokazují také snímky z fotopastí a stopy. I když jsem levharty na vlastní oči neviděl, jsem rád, že oni viděli mě 😊.  

6. Je možné pro turisty, aby zahlédli velké kočky v bhútánské divočině?

Určitě, pokud mají štěstí. Slyšel jsem i vyprávění jednoho z turistů, který říkal, že viděli tygry už druhý den pobytu v Bhútánu. Mnoho turistů také zahlédlo sněžné levharty, když byli na treku v horách, na rozdíl ode mě, co po nich pátrám roky.

Zuzana Odlevaková
Veterinářka, cestovatelka a publicistka, která navštívila Bhútán poprvé v roce 2016. Země ji učarovala natolik, že se vracela následující dva roky nejen jako turista, ale také jako host místní rodiny. Hned, jak to bude možné, vyrazí s vámi ráda i jako průvodkyně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů