10. výročí svatby současného královského páru

13.10.2021 byl pro Bhútán významný den. Slavilo se desáté výročí svatby současného královského páru.

Při této příležitosti Zuzka a Lilia pro vás připravili živé vysílání, kde vám řeknou více nejenom o svatbě, ale taky o tom, co byly pro ně nejsilnějšími okamžiky při cestách Bhútánem.

Pátý král Bhútánu Džigme Khesar Namgjel Wangčuka nastoupil na trůn v roce 2008 po dobrovolné abdikace svého otce, Džigme Syngey Wangčuka. A dobrovolné také bylo, když se tehdy ještě jenom budoucí král vzdal absolutní moci a spolu se svým otcem připravili svůj lid na první demokratické volby. K5, jak ve zkratce nazývají svého pátého krále Bhútánci, nastupoval na trůn už ne absolutní ale konstituční monarchie.

Po třech letech vládnutí oznámil v parlamentě, že našel pro sebe i svůj lid vhodnou královnu. Stala se ní o deset let mladší Džetsun Pema. Ve svých jedenadvaceti letech se tak stala nejmladší královnou na světě.

Říká se, že sňatek je pohádkový i díky tomu, že si král vzal za manželku dívku z lidu. Ale Džetsum Pema není tak úplně obyčejná. Pochází z dobře situované rodiny s vazbou na tu královskou. Její otec je kapitánem královské letecké společnosti Druk Air. Studovala stejně jako král také v Anglii.

Svatba to ale byla opravdu pohádková. Oba oblékly tradiční bhútánský kroj, kterým je pro muže gho a pro ženu kira. Král nesl na hlavě korunu s krkavcem, který je ochranným božstvím Bhútánu a své nastávající nasadil na hlavu brokátovou korunku, která má ve předu kolo života a po jeho stranách fénixy. Kolem krku měla oba katagy – posvátné šály pěti barev, jako pěti elementů.

I ten jejich bozk před slavícím národem byl pohádkový. Není totiž zvykem, že by se v Bhútánu projevovali city na veřejnosti.

Král také slíbil, i když je v zemi povolená polygamie a polyandrie, že Džetsun Pema bude jeho jedinou ženou a láskou.

Další zajímavosti o královské rodině a kultuře Bhútánu si můžete vyslechnout v záznamu ze živého vysílání Lilie a Zuzka ve videu výše.

Zuzana Odlevaková
Veterinářka, cestovatelka a publicistka, která navštívila Bhútán poprvé v roce 2016. Země ji učarovala natolik, že se vracela následující dva roky nejen jako turista, ale také jako host místní rodiny. Hned, jak to bude možné, vyrazí s vámi ráda i jako průvodkyně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů