Příběh bhútánské kiry a šatů v Ecstatic fashion.

Příběh bhútánské kiry a šatů v Ecstatic fashion.

Tmavá místnost ve starém domě někde uprostřed Bhútánu…

Nemůžu odtrhnout oči od ženy sedící na zemi, které pod prsty vzniká umělecké dílo – pestrobarevná tkaná látky, ze které bude kira – tradiční ženský kroj. Někdy je potřeba i měsíce, aby vznikl bohatě zdobený přibližně dvoumetrový pruh látky, který se speciálním způsobem omotá kolem těla. Je tak kvalitní a pevný, že jej budou hrdě oblékat další generace žen. Nechala jsem v této vesničce skoro všechny své úspory a přinesla si domů svou první kiru.

Upravila jsem pruh látky tak, aby více lichotila křivkám ženského těla. Oblékla jsem ji na jeden z bhútánských festivalů a vyvolala větší rozruch, jako kdybych osedlala žirafu:)

„Toto musíte dělat!“, říkali s nadšením místní. Ale až když se mi takovéto povzbuzení dostalo i na několika audiencích u královské rodiny, zamyslela jsem se, zda to opravdu má smysl.

Mladší generace bohužel jeví čím dál menší zájem o tkalcovství, které je časově náročné a výdělky z něj neuspokojují nároky čím dál vzdělanější populace.

„Existuje způsob, jak předejít tomu, aby tkalcovství z Bhútánu nezmizelo? Můžu nějak já přispět k tomu, aby čínské nebo indické syntetické látky nenahradily v regálech vesnických obchůdků pestrobarevné hedvábné kiry?“  

Logicky, pokud bude po kirách větší poptávka – i řemeslo zůstane déle na živu. Mimo Bhútán jsou kiry jako látka téměř neznámé, ale zároveň mají tak obrovský potenciál!

Proto jsem se rozhodla následovat svou vášeň, obohatit Západní svět o pestrost bhútánských látek a bhútánské tkadleny o nový trh.

Vybírala jsem kiry přímo u tkadlen a předělávala je doma do modernějších, pohodlnějších a svůdnějších střihů. Kombinovala je s hedvábím, bavlnou nebo saténem. Tvořila jsem dlouhé, krátké, večerní ale i každodenní šaty.

A tak se zrodila značka Ecstatic Fashion, která dnes nabízí unikátní fúzi tradičních řemesel a netradičních návrhů pro moderní ženy.

Dnes nabízím své nejlepší kousky v autorské kolekci a také s týmem dalších nadšených žen šijeme z bhútánských kir na míru každé ženské postavě a příležitosti, ke které je chtějí ženy oblékat.

Nejlepší FASHION je to, co odráží nejdokonaleji náš vnitřní stav, projevuje navenek naší jedinečnost a podporuje nás v tom, abychom se mohly cítit co nejvíce šťastně, v pohodě a hlavně samy sebou.

Projekt Ecstatic Fashion jde však ještě dál, část ze zisku prodeje šatů pravidelně věnuje na další charitativní projekty v daných zemích. Například v Bhútánu podporujeme a pomáháme rekonstruovat ženský klášter Kila Gompa.

„Každá žena si zaslouží šaty, které budou odrážet její jedinečnost!“

Podívejte se do našeho e-shopu na šaty šité z bhútánských látek. Originál ušijeme na míru i vám.