Do samého srdce Bhútánu za 11 dní
Jarní cesta ze západu do centrální části Království. Bhútán to není jenom Tygří hnízdo a obří Buddha na západě krajiny. Pojedeme do samého srdce království, kde se zrodila kultura bhútánského buddhismu a najdeme ji tam v nezměněné podobě i dnes.
Všechny cesty probíhají ve spolupráci se slovenskou cestovní agenturou Sky4U.
DEN 1.
Paro – přílet, návštěva festivalu, prohlídka pevnosti Paro dzong
Scénický let nad Himálajem na mezinárodní letiště ve městě Paro ve výšce 2200 m n.m.. Hned jak se nadechneme nejčistšího vzduchu (Bhútán je jediná krajina na světě, která víc CO2 pohlcuje, než produkuje) a ochutnáme první bhútánské lahůdky, vydáme se na největší bhútánský náboženský festival – tshechu (čti čeču) konající se před klášterem. Navštívíme také pevnost Paro dzong a povíme si zajímavosti z historie. Pokud se vám zalíbí bhútánské kroje (kira a gho), bude dost času si nějaký pořídit.
DEN 2.
Paro Tshechu – vyvěšení Thondrölu a vyhlížení krále, výlet do Chele la (3988 m), prohlídka Kyichu lhakang – jeden z nejstarších chrámů
Ráno si přivstaneme na neobyčejnou akci. Jenom jednou za rok na pár hodin se při svítání vyvěsí na zeď kláštera thondröl , ke kterému se chodí pomodlit i samotný král. Uvidíme ho také my?
V rámci aklimatizace pro následující trek si dáme jízdu do nejvýše položeného autem dostupného sedla Bhútánu Chele la (3988 m), odkud vyšlapeme na vyhlídku, kde při hezkém počasí dohlédneme až k Jomolhari (7326 m). Podle časových možností se vydáme pěšky až k ženskému klášteru Kila Gompa, který je podporovaný nadačním fondem www.pratelebhutanu.cz. Navštívíme i jeden z nejstarších chrámů v zemi – Kyichu lhakang, který nechal v 7. století postavit tibetský král Songcen Gampo. Útroby chrámu chrání poklad.
DEN 3.
Tygří hnízdo (Taktsang), Hot stone bath, přesun do Thimphu
Ráno začneme stoupat k ikoně Bhútánu – klášteru Tygří hnízdo – Taktsang. Pokud budeme mít štěstí, zúčastníme se mnišských rituálů na jednom z nejposvátnějších míst Bhútánu, kam přiletěl na tygřici velevážený budhistický učitel Guru Rimpoche.
Oběd v restauraci s výhledem na Taktsang. Po výletě si naše těla odpočinou v tradiční koupeli v dřevěné kádi s horkými kameny (hot stone bath). Navečer přesun do hlavního města – Thimphu.
DEN 4.
Buddha Dordenma, Muzeum třinácti umění, rezervace pro takina, královský Trashichoe dzong, Národní památný čorten, lukostřelba
Dnes si užijeme Thimphu – jediné hlavní město na světe bez semaforů.
V Muzeu třinácti umění uvidíme, že tkaní na stavech je stále živé, tak jako i malování posvátných výjevů a dřevořezba božstev.
Přiblížíme si život běžných Bhútánců mimo jiné i návštěvou obrovského trhu. Nemůžeme minout královský palác – Trashichhoe dzong (čti tašichodzong)– sídlo světské i duchovní moci.
Národní čorten je poctou třetímu králi a chodí se sem přes celý den modlit stará i mladá generace.
Od monumentální sochy sedícího Buddhy, uvnitř které je svatyně, máme výhled na celé Thimphu. Úžas může vzbudit i národní zvíře Bhútánu – takin nebo národní sport – lukostřelba na stadionu uprostřed města.
DEN 5.
Chimmi Lhakang, Punakha dzong
Dnes nás čeká pověstný chrám plodnosti Chimmi Lhakang, kam se chodí modlit páry z celého světa (s velmi úspěšnou bilancí) a dostávají požehnání mocným dřevěným penisem. Dozvíme se legendu, proč právě tady a proč právě takto se žehná. Necháme si požehnat taky?/!
Přesouváme se do nedaleké Punakhy na soutoku mužské – Po chu a ženské – Mo chu – řeky. Punakha bývala královským městem a dodnes se v Paláci velikého štěstí konají korunovace králů a královské svatby.
DEN 6.
Punakha – Phobjika – Gangtey gompa – noc u domácích na statku
Z nejteplejšího místa Bhútánu se přesouváme do odlehlého ledovcového údolí Phobjika, zimoviště posvátných černokrkých jeřábů, kteří sem přilétají z Tibetu začátkem listopadu a mají tady dokonce vlastní muzeum.
Procházku údolím si zpestříme návštěvou Gangtey gompa – jediného kláštera školy Nigmapa na východě krajiny. Patřil k ní i Guru Rimpoche. Spíme u místních, kteří nám z lokálních surovin navaří jejich speciality a národní jídlo ema datsi. Čili nebude chybět!
DEN 7.
Phobjika – Trongsa (museum) – Jakar (noc)
Ráno se rozloučíme s hostiteli a přesouváme se vysokohorskými sedly s výhledy do hlubokých údolí do města Trongsa, které bývalo sídlem mocipánů. Je zde největší dzong a nejhezčí muzeum Bhútánu. Další scénická cesta horami s pokrývkou rododendronů až do centra země Hřmícího draka – Bumthangu (Jakaru).
DEN 8.
Bumthang – Jambey, Kurjey, Tamshing, Konchogsum lhakang, Mebartsho
Jsme v kulturním srdci Bhútánu. Sem přišel poprvé na pozvání velevážený Guru Rimpoče, aby zbavil krále Raju démona, který ho posedl. Zde se dal základ čamovým spirituálním tancům. Zde je jeden ze 108 chrámů ze 7. staletí – Jambey lhakang, které nechal postavit tibetský král Songcen Gampo, aby jimi přikoval démonku, jejíž srdce je ve Lhase. Zde v Kurjey lhakang jsou pochovaní tři první králové Bhútánu. A zde je i magická vodní tůň s názvem Hořící jezero – Mebartsho, ke které se váže legenda – tu ale až na místě ;).
DEN 9.
Vnitrostátní let z Bumthangu do Paro
Pohled na Stolovou horu a vnitřní Himálaj z malého letadla, které nás přenese zpěť do Paro, je zážitkem sám o sobě. Bude dnes kapitánem „náš“ Jožko Mikula? Možná s námi skočí po příletu taky na bhútánské pivko Druk 11000 do kultovního baru Park 76.
DEN 10.
Paro – Chele la – Paro; volno, rozchod, jídlo a nakupování!
Výhled na majestátní horu Bohyni Jomolhari! Vezeme se do nejvýše položeného sjezdního sedla Bhútánu – Chele la (3988 m). Nenáročný výstup na nejbližší kopec mezi stovkami modlitebních vertikálních praporků zvaných dar. Údolí Paro jako na dlani. Večeříme spolu s našimi bhútánskými hostiteli.
DEN 11.
Odlet z Paro domů a nebo…
Z Paro je možné letět přes Delhi nebo Bangkok zpět do Prahy. Nebo si můžete svůj pobyt v Ázii prodloužit podle vašich preferencí.
Zaujal vás tento itinerář? Nebo byste rádi něco jiného? Napište nám!
Cesta do Bhutánu navždy ostane v mojich spomienkach zapísaná ako jeden z najčarovnejších a najúžasnejších zážitkov.
Prekrásna čistá a divoká príroda bez zásahov ľudskej ruky, plná života ma neprestávala fascinovať. V jednom momente nad nami krúžilo viac ako tridsať orlov... Miestni ľudia sú veľmi skromní, pracovití, priateľskí, spojení so zemou a zároveň spirituálni. Budhizmus ako neodmysliteľná súčasť tamojšieho života bola hlavným predmetom nášho záujmu. Mali sme možnosť vstúpiť aj na miesta, kde sa bežní turisti nedostanú a byť účastní posvatných ceremónii.
Myslím však, že to, čo urobilo našu cestu výnimočnou a mimoriadnou boli ľudia, ktorí ju pre nás pripravili. Lilia svojimi vedomosťami o Bhutáne a budhizme nás vtiahla do krásneho vzťahu a obdivu k tejto krajine. Spolu s Katkou Mikitovou pripravili pre nás zaujímavý program, zabezpečili nádherné štýlové a luxusné ubytovanie, prepravu pohodlnými SUVčkami, čo sme na nespevnených horských cestách fakt ocenili. Jampso (náš bhutánsky sprievodca) bol oveľa viac ako iba sprostredkovateľ informácii. Zasvätil nás do hĺbky a neviditeľných sfér tejto zaujímavej krajiny. Dokonca aj šoféri sa zapájali do nášho spoločného večerného programu.
Prežili sme tri úžasné týždne plné neopakovateľných zážitkov ale aj zábavy v priateľskej atmosfére. Ďakujem.